Úvod
Myslivost
Psí kamarád
Na toulkách
Objektivem
Ptáci-druhy
Savci-druhy
Encyklopedie
Lovečtí psi
Moderní zbraně
Historické zbraně
Památky
Kuchařka
Abeceda
Zvyky a pověry
Příroda ve verších
Vaše příspěvky
Odkazy
 

!!! »   FOTOGRAFIE 2004

ZDE JSOU FOTOGRAFIE NAŠEHO PSÍHO PŘÍTELE

PSÍ KAMARÁD

Podívejte se, co jsem dostal k narozeninám. Neměl jsem již v úmyslu pořídit si psa. Bylo to neočekávané překvapení a řekněte sami, mohli byste tohle odmítnout? Dali jsme mu se ženou jméno Britty a docela to změnilo náš další život...
IRSKÝ SETR. Nevěříte?
Narodil se 3.12.2002 a přivezli nám jej, když mu byly dva měsíce. A toto je jeho první snímek.
Tak tady už má čtyři měsíce a jak je vidět, je to velký domácí mazel, který nám připravuje stále nová a nová překvapení.
Velké křeslo "ušák" se stalo jeho oblíbeným místem k odpočinku, ale lehává rád všude, kde cítí naši přítomnost.
Na dalších fotografiích má Britty šest měsíců. Je ještě hodně hravý, v neustálém pohybu a nerad pózuje. Pořídit s ním kvalitní snímek je celkem obtížné. Zajímá jej veškerý pohyb - motýli, vrabci, čmeláci ....
Libuje si v zahrádce mezi květinami, kde se to čmeláky jenom hemží.

Na nedostatek pohybu si rozhodně nemůže stěžovat, obzvlášť, když ho provokuje
náš o rok starší trpasličí špic, kterého již dávno přerostl,
ale stále se od něj učí různým neřestem.

Zaujal mne článek "Irský setr" v myslivosti 11/1993
( autor - MUDr. Josef Sklenář)
IRSKÝ SETR - Po právu se toto plemeno řadí mezi nejkrásnější lovecké psy. Je přímo aristokratem mezi lovecky upotřebitelnými plemeny. Ať je to již pro mahagonově červenou lesklou srst nebo prapory, které krášlí prut a běhy. Chová se často i jako plemeno společenské, čehož důkazem je i to, že americký prezident Harry S. Truman vlastnil setra, který se jmenoval Mike.
Dnešní pojmenování zavedl Ulster Irish Setter Club v roce 1876. Než se mu tohoto uznání a pojmenování dostalo, uplynula řada desítek let. Jeho předchůdci zřejmě byli Španělé, jiní setři a španělský ohař. Původně byl tento pes na kratších bězích a ve varietě bílé a červené. Na vyšlechtění a patřičné homogenitě má velkou zásluhu lord Lawerack. To je taky důvodem proč tento pes bývá označován zejména v anglosaské literatuře Lawerackův setr.
Jeho živý temperament lze využít citlivým výcvikem. Je velmi vhodný do tempa doby, ve které žijeme. ... dokáže dlouho a vytrvale pracovat v jemu přirozené polní honitbě bez pití ... nelze mu upřít ani velmi citlivý nos. Navětří zvěř, vystavuje, čeká na pána, který zvěř vyrazí. Při následujícím výstřelu je tento mahagonově zbarvený krasavec s mandlovýma očima doslova přilepen k zemi - daunuje. Na povel s jemu přirozenou elegancí přináší ulovenou zvěř. Díky jeho silnému loveckému pudu jej lze využít i v lesních honitbách. Ani ta nejhustší houština ho neodradí. Ochotně se dokonce pouští za postřelenou kachnou nejen na hladinu, ale i pod ni. ... hlásí i kunu nebo veverku na stromě.
Pro svůj živý až rozpustilý temperament potřebuje tento pes pevnou ruku. Nesmíme ovšem získat dojem, že bychom něčeho zmohli bitím. S tímto plemenem pochopitelně jako s většinou ostatních nutno zacházet citlivě a vlídně. A - červení setři - si to zaslouží dvojnásob už i pro svou přítulnost k dětem.


Výcvik bereme zatím jako hru, ale raději chodí na výlety.

Nejraději skotačí ve vodě - je to prostě vodní živel. Cestou do přírody se vyválí v jakékoli kaluži, náruživě plave a aportuje. Pokud trávíme čas na zahradě, chodí se namáčet alespoň do vany.Je vděčný za každé pěkné slůvko, za každé pohlazení ... a je rád s každým, kdo s ním chce strávit nějaký čas a na věku mu vůbec nezáleží.
S naší vnučkou

S manželkou a s maminkou

A zde se nám upelešil na gauči s inzertní "ANNONCÍ" a tvrdě usnul, jako by byl čtením inzerátů zcela zmožen. Žena si z něj udělala legraci, i když Brittymu to bylo úplně jedno, tak se raděj vraťme zase rychle do přírody.


Podívali jsme spolu i k naší myslivecké klubovně,

kde si prošmejdil její blízké okolí včetně Mlýnské strouhy, která tudy protéká.
Ve strouze vyplašil párek divokých kačen, ale zaneprázdněn spoustou nových pachů,
jim nevěnoval pozornost.
Tady už má Britty 10 měsíců. A jak vidíte, je to stále domácí mazlíček,
ale určitě se lépe cítí v přírodě.
Toulky přírodou prostě miluje.
Na společných procházkách s Brittym jsme fotografovali různá zákoutí, stromy, keře, zajímavá místa..., vybrali jsme 550 fotografií a z nedostatku prostoru na těchto stránkách jsme je zařadili do stránek www.fotobanka.wz.cz

Několik fotografií z našich toulek jsem vložil do odkazu "OBJEKTIVEM"

Podzimní procházky mají také své kouzlo a Britty je rád venku za jakéhokoliv počasí.* NAROZENINY * Na jeho první narozeniny jsme se řádně připravili.
Ano, vidíte dobře, to jsou jeho oslavy -Britty má právě jeden rok. Koupili jsme spoustu psích laskominek, nazdobili jsme mu piškotovou dortu ... Ale Britty to nějak zvlášť neprožíval. Strkal svůj mlsný jazýček do šlehačky na dortě a my jsme měli strach, že si opálí vousky ... Máme však na tento den pěkné vzpomínky.

První sníh, to bylo pro Brittyho něco. Vyváděl jak pominutý a nevěděl, jestli má lítat nebo se válet po sněhu. Toto jsou fotografie pořízené poslední dny v roce 2003. A byla to skutečně pěkná zimní nadílka.- zpět na začátek -